Otázky a odpovědi
Dvě časté mýty ohledně očkování
Mýtus: Očkovací látky vyvolávají autismus
Neexistují vědecké důkazy o tom, že by očkování způsobovalo autismus. Naopak je k dispozici celá řada rozsáhlých vědeckých studií dokládajících, že očkování riziko autismu nezvyšuje, a to ani u dětí s možným dědičným zatížením. Debaty o možné souvislosti mezi očkováním proti spalničkám a autismem se objevily zejména na základě studie britského vědce Andrewa Wakefielda publikované v roce 1998 v časopisu Lancet. Po důkladném nezávislém prošetření byla studie shledána záměrně zkreslenou a její výsledky jako chybné. Následně byla studie z časopisu stažena jako nevěrohodná. Její autor byl usvědčen z podvodu a střetu zájmů. Andrew Wakefield byl vyškrtnut z registru lékařů a byla mu odejmuta lékařská licence.
Mýtus: Některé vakcíny mohou vyvolat nemoc, proti které mají chránit
Většina z vakcín se skládá z usmrcených choroboplodných zárodků - virů a bakterií, nebo pouze z jejich částí. Tyto vakcíny nemohou způsobit onemocnění, proti kterému pomáhají chránit. Omezené množství očkovacích látek obsahuje oslabené živé patogeny. Jde např. o vakcínu proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám. U živých vakcín může ve zvláštních případech vzácně k onemocnění dojít, obvykle však s lehkým průběhem. U osob s významnou poruchou imunity se podání živých vakcín řídí přísnými pravidly a musí být lékařem velmi pečlivě zváženo.
Hexavakcína pomáhá poskytnout miminku včasnou ochranu proti šesti závažným nemocem, aniž by nadměrně zatížila jeho organizmus.